Out Of Stock
Nino Percussion NINOSET13 Mixed Shaker Set - 7 pcs
from
24.31€
Ex Tax: 24.31€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Nino Percussion
- Model: NINOSET13
- UPC: 842960190205
512.11€
Ex Tax:512.11€
Nino Percussion Shaker Sets combine different shaker shapes, colors, and sounds that are great for classrooms or playing at home. These shakers are easy to create rhythm with and are fun for groups. Their durable, all-weather synthetic construction is designed to last.
Specifications
| Suitable | for Classrooms Or At Home |
| Inclusive | 2 Egg Shakers, 2 Egg Maracas, Banana Shaker, “Salt & Pepper” Shakers |
| Material | ABS |
| Filling (shaker) | small balls out of steel, that are free from harmful chemicals like lead or cadmium |
| Measurements | egg shakers: 5,5 cm (L), Ø 4,2 cm |
| maracas | 15,2 cm (L), Ø 4,2 cm |
| banana shaker | 20 cm (L), Ø 4,5 cm |
| „Salt & pepper“ shaker | 6 cm (L), Ø 3,6 cm |
| Measurements in inches | egg shakers: 2,17" (L), Ø 1,65" |
| maracas | 6" (L), Ø 1,65" |
| banana shaker | 7,9" (L), Ø 1,77" |
| „Salt & pepper“ shaker | 2,36" (L), Ø 1,42" |